Πράσινη συνείδηση

Ελληνικό ηλεκτρικό αυτοκίνητο, έτοιμο να σε ταξιδέψει!

Το πρωτότυπο L7e Quadricycle Urban electric Vehicle αποτελεί μια καθαρά ελληνική πρόταση που μπορεί να γίνει πραγματικότητα.

Το ελληνικό ηλεκτρικό αυτοκίνητο….

Οι Έλληνες μηχανικοί, μηχανολόγοι και εν γένει όσοι ασχολούνται με θέματα κατασκευής αυτοκινήτων, είναι εξαιρετικοί. Στην πατρίδα μας, που δεν διαθέτει δική της βιομηχανία οχημάτων, η εξεύρεση εργασίας σε αυτόν τον τομέα καθίσταται αδύνατη, για αυτό όσοι θέλουν να εργαστούν στο χώρο αυτό πηγαίνουν στο εξωτερικό και μάλιστα διαπρέπουν σε πολλά εργοστάσια κατασκευής αυτοκινήτων.

Ωστόσο, υπάρχουν και άλλοι που μένουν εδώ, ασχολούνται με άλλα αντικείμενα, δημιουργούν πρωτότυπες κατασκευές, ψάχνουν χρηματοδοτήσεις από επενδυτές και δεν χάνουν την ελπίδα τους ότι σε αυτόν τον τόπο κάτι θα αλλάξει, κάποτε.

Ο Ηλίας Σελέκος, βιομηχανικός σχεδιαστής και ιδρυτικό μέλος του Ελληνικού Ινστιτούτου Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων, δημιούργησε το πρωτότυπο, ηλεκτρικό όχημα που βλέπετε, σκοπεύοντας να το βάλει σε παραγωγή αν εκπληρωθούν οι προϋποθέσεις που προανέφερα.

Όσο κατεβάζεις το αρχείο, μπορείς να ακούσεις μουσική…